آکادمی | زمان مطالعه ۹ دقیقه

اهمیت مخاطب هدف در تولید محتوا

پیشنهاد رایگان : استفاده از ابزار پرسوناساز
اگه وقت نداری الان بخونی، مقاله رو دانلود کن بعدا بخون.
شناخت مخاطب هدف در فروش

در این مقاله قصد داریم درباره اهمیت مخاطب هدف در تولید محتوا صحبت کنیم. شناخت مخاطب هدف  اهمیت زیادی در فرآیند تولید محتوا دارد. زیرا این مخاطب هدف است که سبب می‌شود نوع محتوایمان را انتخاب کنیم. یعنی با سنجش مخاطبان به موضوع سخنرانی، سبکی را ارائه می‌دهیم که به احتمال با استقبال بهتری رو به رو خواهد شد. در حقیقت، اگر تولید محتوا بدون در نظر گرفتن مخاطب ایجاد شود، فایده‌ای نخواهد داشت.

حالا فرض کنید که محتوای خود را به منظور اهداف تجاری تولید می‌کنید. در اینجا باید به ضرورت تولید محتوا و شناخت مشتری بیشتر توجه کنید. ممکن است محتوای شما بخشی از یک کمپین تبلیغاتی باشد. پس به اهمیت محتوا در تبلیغات پی می‌برید. گاهی نیز محتوای شما به افزایش مشتریان کمک زیادی می‌کند. در اینجا به نتیجه اهمیت تولید محتوا در کسب و کار می‌رسیم. در کل اصلا نباید موضوع شناخت مخاطب هدف در تدوین استراتژی محتوا را فراموش کنیم. در ابتدا  بهتر است کمی بیشتر با مفهوم مخاطب آشنا شویم.

 

فهرست مطالب

فهرست مطالب

مخاطب چه کسی است؟

مخاطب کسی است که محتواهایتان را برای او می‌نویسید و مورد خطاب شما قرار می‌گیرد. ممکن است این مخاطب مشتری کسب و کار شما باشد. تا وقتی نیازها و رفتارهای مشتری یا مخاطب خود را نشناسید، نمی‌توانید محتوایی تولید کنید که فروش شما را افزایش دهد. پس حالا به اهمیت مخاطب هدف در تولید محتوا واقف شدید. حالا که اهمیت تولید محتوا در کسب و کار را درک کرده‌اید، باید به نکات بیشتری توجه فرمایید که در ادامه شرح می‌دهیم.

جذابیت در محتوا

محتوای خود را باید طوری بنویسید که برای مخاطب جذابیت داشته باشد. این کمک می‌کند تا مخاطبین جدیدی کسب کنید. حتی می‌توانید در پایان محتوا به شبکه‌های اجتماعی مربوط به کسب و کارتان لینک دهید تا مخاطبین بیشتری جذب کنید. برای جذابیت باید به سادگی و زیبایی در نوشتن دقت کنید. از کلماتی که فهم دشواری دارند، بپرهیزید. همچنین مطالبی که مرتبط با موضوع شما نیستند، از جذابیت محتوا کم می‌کند.

همان طور که گفته شد، باید مطالب را به گونه‌ای تولید کنید که برای مخاطبین قابل درک باشد، یعنی از جملات نامفهوم و کلمات سخت يا پیچیده در محتوا پرهیز کنید. نامربوط بودن محتوا، درازه‌گويي و استفاده از كلمات غريب يا نامأنوس بازديدكننده را از سايت فراري مي‌دهد. پس طوري بنويسيد كه مخاطب به راحتي محتواي شما را بخواند و آن را درك كند.

استراتژی بازاریابی

در مورد اهمیت مخاطب هدف در تولید محتوا صحبت كرديم. اين بار بايد اهمیت شناخت مخاطب هدف در تدوین استراتژی محتوا را مورد بررسی قرار ‌دهیم. هر استراتژی به منظور پیشبرد اهداف كسب و كار شما تدوین می‌شود. در تولید محتوا نیز، استراتژی بازاریابی در جهت افزایش رضایت مخاطبین، جذب و فروش بیشتر مشخص می‌شود. بنابراین باید به اندازه‌ای از مشتریان خود شناخت داشته باشید که به هدف استراتژی بازاریابی شما کمک کند.

درک نیاز مشتری

در اینجا می‌توانیم بگوییم یکی از بهترین استراتژی‌ها، مخاطب‌محور بودن محتوا است. این موضوع فراتر از اصول فنی سئو و تعیین کلمات کلیدی است. زیرا پای ضرورت تولید محتوا و شناخت مشتری در میان است. پس باید بتوانید قبل از شروع کار، نیاز مشتریان خود را درک کنید.

با اطلاعات و آمار دقیق از حوزه کاری خود، حدس و گمان را کنار بگذارید و یک مسیر بی خطر را شروع کنید

شناسایی علايق و رفتار مخاطبين

تا اینجا گفتیم که تنها زمانی تولید محتوای ما ارزشمند است که در راستای درک نیاز مخاطب نوشته شده باشد. در این صورت، محتوای شما به رفع نیازهای ایشان کمک زیادی می‌کند و همچنین کسب و کارتان مشتریان بیشتری جذب خواهد کرد. حالا که اهمیت مخاطب هدف در تولید محتوا مشخص شد، به این پرسش پاسخ دهید:  فکر می‌کنید چگونه می‌توانید مخاطبین خود را بشناسید تا نیازها، علایق و رفتار آن‌ها را بهتر درک کنید؟

بهتر است در ابتدا از خود بپرسید که چه مخاطبینی برایتان اهمیت دارد؟ دوست دارید چه مخاطب یا مشتریانی داشته باشید؟ همچنین، بهتر است با مشتریان فعلی و مخاطبینی که از سایت شما بازدید می‌کنند، تعامل داشته باشید و علایق، نیازها و رفتارشان را مورد بررسی قرار دهید. اهداف خود را بازبینی کنید و ببینید چه مخاطبی از شما خرید خواهد کرد؟

به این ترتیب می‌توانید محتوای تبلیغی مناسب‌تری تهیه کنید. در راستای اهمیت محتوا در تبلیغات باید از تیم بازاریابی و فروش خود کمک بگیرید. تیم پشتیبانی سایت نیز به شما کمک می‌کند تا با توجه به سوالات و کامنت‌های سایت و یا شبکه‌های اجتماعی لینک‌شده مخاطبین هدف خود را افزایش دهید.

اهمیت مخاطب هدف در تولید محتوا

تا اینجا به ضرورت تولید محتوا و شناخت مشتری اشاره کردیم. شناخت مخاطب و درک نیازها و سلایق او در دنیای تجارت الکترونیک و وب نقش پررنگ‌تری دارد و به افزایش فروش کمک می‌کند، به علاوه سبب می‌شود تا مشتریان قبلی همچنان رضایت خوبی داشته باشند و همچنان وفادار باقی بمانند.

تولید محتوا کمک می‌کند راه‎‌های تعاملی و ارتباطی بیشتری با جهان داشه باشید. افراد بیشتری از سایت شما بازدید کنند و شناخته‌تر شوید تا مشتریان بیشتری پیدا کنید. زیرا افراد با جستجو در اینترنت به سایت شما می‌آیند و از خدمات و کالاهای شما مطلع مي‌شوند.

نتيجه و بازخورد

ممكن است تلاش زيادي كرده باشيد، براي اين كار هزينه و زمان گذاشته باشيد ولي هنوز مشتريان شما به حد مطلوبي كه در استراتژي بازاريابي انتظار داشتيد، نرسيده باشد. بايد يك بازبيني انجام دهيد و علت را كشف كنيد. حتما جايي از مسير را اشتباه طي كرده‌ايد.

ببينيد آيا توليد محتواي شما در راستاي نياز مخاطبين انجام شده است؟ يا فقط براي اين كه در اينترنت ديده شويد و كسب و كارتان را جهاني كنيد، دست به كار شده‌ايد؟

با اطلاعات و آمار دقیق از حوزه کاری خود، حدس و گمان را کنار بگذارید و یک مسیر بی خطر را شروع کنید

جمع بندی

در اين مقاله با اهمیت مخاطب هدف در تولید محتوا آشنا شديم. بايد پيش از اين كه محتوايي را توليد كنيد درك خوبي نسبت به علايق و نيازهاي مخاطبين داشته باشيد. سپس به بررسي رفتار مشتريان آنلاين و مخاطبين فعلي بپردازيد و ايشان را ارزيابي كنيد. ببينيد چه چيزي به افزايش رضايت‌مندي آن‌ها كمك مي‌كند تا پيرامون آن محتوا توليد كنيد. هرگز از ضرورت تولید محتوا و شناخت مشتری غفلت نكنيد. به اهمیت محتوا در تبلیغات توجه كنيد. لازم است بدانید که شناخت مخاطب هدف در تدوین استراتژی محتوا موضوعي نيست كه از آن غفلت كنيد. اميدواريم اين مقاله به شما كمك كند تا محتواهايي هدفمند توليد كنيد.

ابزار رایگان شناخت مخاطب هدف

با اطلاعات و آمار دقیق از حوزه کاری خود، حدس و گمان را کنار بگذارید و یک مسیر بی خطر را شروع کنید

سوالات متداول

عدم شناخت مخاطبان هدف منجر به از دست دادن فروش و تعامل ضعیف با مشتری می‌شود. ایجاد یک پرسونای مشتری در کنار پرسونای کسب و کار می‌تواند به شما در رسیدن به مخاطبان هدف و رشد کسب‌وکار شما سود زیادی برساند.

پرسونای مشتری یک شخصیت نیمه-تخیلی است که ویژگی‌های مهم و اصلی بخش بزرگی از مخاطبان شما را بر اساس داده‌هایی که از تحقیقات درباره کاربر و تجزیه و تحلیل وب جمع‌آوری کرده‌اید، نشان می‌دهد.