آکادمی | زمان مطالعه - ۱۰ دقیقه

اهمیت و ضرورت
استفاده از شبکه های اجتماعی

در کسب و کار

اگه وقت نداری الان بخونی، مقاله رو دانلود کن بعدا بخون.

اگه هنوز اهمیت استفاده از شبکه های اجتماعی رو نمیدونی و به این نتیجه نرسیدی که باید از سوشال مدیا استفاده کنی، این مقاله رو بخون

یا اگه دنبال پیشرفت کسب وکارت هستی تا فروشت رو افزایش بدی و سهم بزرگتری از بازار خودت داشته باشی چند دقیقه وقت بزار پشیمون نمیشی!

چرا باید از سوشال مدیا استفاده کنیم؟ اهمیت استفاده از شبکه های اجتماعی و ضرورت استفاده از شبکه های اجتماعی در کسب و کار چیست؟ در این فصل با مفهوم سوشال مدیا مارکتینگ آشنا میشیم.

 

فهرست مطالب

فهرست مطالب

تاثیر استفاده از شبکه های اجتماعی در کسب و کار

 

در شبکه های اجتماعی افراد هدف های مختلفی مثل سرگرم شدن، پیدا کردن دوست، پیگیری اخبار و …  دارند که این برای شما که صاحب یک برند هستید، به معنی کلی فالوور و مشتری است. خیلی از این مشتری ها، دوست دارند قبل از اینکه خرید کنند، تجربه خرید دیگران رو بدانند و این برای شما که در کار خود حرفی برای گفتن دارید، یک برگ برنده است تا از مشتریان خود بخواهید نظرات و تجربه شخصی از خرید کردن از شما را به اشتراک بگذارند.

 

عوامل متعدد و بسیار مهمی وجود دارند که ضمن جذب مشتری می‌توانند در افزایش فروش شبکه های اجتماعی موثر واقع شوند.

از مهمترین عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن خلاقیت در کسب و کار و نوع بسته‌بندی 
  • ارائه محصولات یا خدمات با کیفیت بالا
  • نحوه و زمان ارائه کالا و خدمات
  • شناخت درست نیاز مخاطبان هدف
  • ارائه محصولاتی متناسب با تیپ شخصیتی مخاطبان هدف
  • قیمت مناسب محصولات و خدمات
  • برقراری ارتباط مناسب و هدفمند با مشتریان
  • تبلیغات و بازاریابی گسترده و متنوع برای معرفی کسب و کار تجاری و محصولات

نرخ استفاده از شبکه های اجتماعی

اول از همه میخوام خیالتون رو راحت کنم
شبکه های اجتماعی برای بیزینس ها، دیگه یک انتخاب نیستند. امروز شبکه های اجتماعی یک راه ضروری برای افزایش و شناخت مشتریان، و رشد برند هاست. اگر در استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود از شبکه های اجتماعی استفاده نمی کنید، یک راه سریع، ارزان و موثر را برای دسترسی به نصف جمعیت جهان از دست می دهید.

اگر باور نمیکنید به آمارها نگاه میکنیم:

در کل جهان حدود 7.5 میلیارد انسان، 5 میلیارد دستگاه موبایل و 3.5 میلیارد حساب کاربری شبکه های اجتماعی وجود داره که میشه 45 درصد از جمعیت کل دنیا.

حالا در ایران ما با 82 میلیون جمعیت، 123 میلیون دستگاه موبایل داریم؛ یعنی به ازای هر دو نفر سه دستگاه!

که از این جمعیت، 47 میلیون عضو سوشال مدیا هستند.

به طور میانگین 57 درصد جمعیت ایران از شبکه های اجتماعی استفاده میکنند که به نسبت میانگین جهانی آمار بالاتری به حساب میاد.

پس اگر در شبکه های اجتماعی نباشیم، تمامی این افراد رو از دست خواهیم داد.

مخاطب هدف در شبکه های اجتماعی

شناخت مشتریان این روزها پایه و اساس بازاریابی آنلاین و آفلاین است. شناخت مخاطب و نیازهای آن‌ها به این راحتی نیست و به استراتژی نیاز دارد.

 

جمعی از افراد که به عنوان مشتری احتمالی یک تجارت شناسایی می شوند، را مخاطبان هدف می نامند. این افراد به طور عمده مشخصات جمعیتی مشابهی دارند ولی این تشابهات تنها به سن، جنسیت، تحصیلات و غیره محدود نیستند. این مصرف کنندگان ویژه، محصول یا خدمات شما را می خواهند؛ بنابراین در کمپین های تبلیغاتی می بایست بر آن ها تمرکز شود.

با اطلاعات و آمار دقیق از حوزه کاری خود، حدس و گمان را کنار بگذارید و یک مسیر بی خطر را شروع کنید

با این توضیح از مخاطب هدف، شما در هر کاری باشی و هر تخصصی داشته باشی، تعدادی مخاطب هدف یا مشتری داری که اکثر آنها زمان زیادی را در شبکه های اجتماعی سپری میکنند. همانطوری که خود شما کلی پیج و کانال رو دنبال میکنی و مخاطب هدف اون پیج ها هستی، عده ای هم کاری که شما میکنید به دردشون میخوره و شما رو دنبال میکنند.

بسیاری از صاحبان برند در اینستاگرام مخاطبان اشتباهی را هدف قرار می دهند و بدون ایجاد استراتژی بازاریابی موثر، پست می گذارند. اما به کمک ابزارهای شناسایی مخاطب هدف ویدولیمو می توانید اطلاعات بیشتری را در مورد مخاطبان هدف خود به دست آورید. در ادامه فرآیند گام به گام جهت شناسایی مخاطب هدف در اینستاگرام و تبدیل آن ها به مشتری مطرح شده است.

 

شناخت مخاطب هدف

برندسازی در شبکه های اجتماعی

یکی دیگر از مزایای شبکه های اجتماعی، امکان نمایش جنبه های مختلف برند است که باعث ایجاد ارتباطی عمیق و پایدارتر میشود. در شبکه های اجتماعی مشتریان با برند و خصوصیات منحصر به فرد تیم شما بیشتر آشنا میشوند و یک ارتباط دو طرفه را شکل میدهند.

اگه برندسازی در شبکه های اجتماعی به درستی انجام شود، مخاطبان به برند علاقه مند میشوند و اعتماد بیشتری به آن خواهند داشت.

حالا تصور کنید برای انجام این کار به صورت سنتی و بدون استفاده از شبکه های اجتماعی، هر برند چقدر باید هزینه و زمان صرف کند تا در جامعه خیلی خیلی کوچکتری دیده شود و این حس اعتماد را بدست آورد.

این نکته را نباید فراموش کرد که همیشه وقت نداریم و اگر دیر بجنبیم امکان دارد رقیب ما این کار را زودتر انجام دهد و مشتری ها مارا ترک کنند.

اهمیت استفاده از شبکه های اجتماعی در کسب و کار

شما با استفاده از سوشال مدیا مارکتینگ ارتباط صمیمانه ای با مخاطبان خود برقرار میکنید. با علاقه مشتریان خود بیشتر آشنا می شوید و به سرعت نقاط قوت و ضعف کسب و کار خود را پیدا میکنید.

یکی دیگر از اهداف استفاده از بازاریابی شبکه های اجتماعی سرازیر شدن سیلی از مشتریان جدید به سمت برند و کسب و کار شماست. در نظر داشته باشید که 83 درصد از کاربران اینستاگرام می گویند که محصولات جدیدی را در این پلتفرم کشف و خرید کردند.

بازاریابی نیچ

جمع بندی

اگه دنیایی از علم را داشته باشید و به مردم نگویید که من اینجا هستم، هیچ کس شما را نخواهد شناخت.

اگر قصد دارید در کسب و کار خود باقی بمانید و آن را رشد دهید، مجبور هستید که از شبکه های اجتماعی استفاده کنید.

در این فصل از ضرورت استفاده از شبکه های احتماعی صحبت کردیم و به اهمیت شبکه های اجتماعی در کسب‌و‌کار پرداختیم. اما رسانه های اجتماعی به خودی خود برای رشد کسب و کار کافی نیستند. پلتفرم‌های اجتماعی می‌توانند به شما کمک کنند تا با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید، آگاهی در مورد برند خود را افزایش دهید و سرنخ‌ها و فروش خود را افزایش دهید. اما شما باید با یک ذهنیت همیشه فعال، یک استراتژی بازاریابی و محتوای قوی شروع کنید.

ابزار رایگان شناخت مخاطب هدف

با اطلاعات و آمار دقیق از حوزه کاری خود، حدس و گمان را کنار بگذارید و یک مسیر بی خطر را شروع کنید

سوالات متداول

شما با استفاده از سوشال مدیا مارکتینگ ارتباط صمیمانه ای با مخاطبان خود برقرار میکنید. با علاقه مشتریان خود بیشتر آشنا می شوید و به سرعت نقاط قوت و ضعف کسب و کار خود را پیدا میکنید.

در شبکه های اجتماعی افراد هدف های مختلفی مثل سرگرم شدن، پیدا کردن دوست، پیگیری اخبار و … دارند که این برای شما که صاحب یک برند هستید، به معنی کلی فالوور و مشتری است. خیلی از این مشتری ها، دوست دارند قبل از اینکه خرید کنند، تجربه خرید دیگران رو بدانند و این برای شما که در کار خود حرفی برای گفتن دارید، یک برگ برنده است تا از مشتریان خود بخواهید نظرات و تجربه شخصی از خرید کردن از شما را به اشتراک بگذارند.

اول از همه میخوام خیالتون رو راحت کنم
شبکه های اجتماعی برای بیزینس ها، دیگه یک انتخاب نیستند. امروز شبکه های اجتماعی یک راه ضروری برای افزایش و شناخت مشتریان، و رشد برند هاست. اگر در استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود از شبکه های اجتماعی استفاده نمی کنید، یک راه سریع، ارزان و موثر را برای دسترسی به نصف جمعیت جهان از دست می دهید.

اگه هنوز اهمیت شبکه های اجتماعی رو نمیدونی و به این نتیجه نرسیدی که باید از سوشال مدیا استفاده کنی، این مقاله رو بخون

یا اگه دنبال پیشرفت کسب وکارتی تا فروشت رو افزایش بدی و سهم بزرگتری از بازار خودت داشته باشی چند دقیقه وقت بزار پشیمون نمیشی!