VidoLimo

6 آموزش ویندوز 10 و کامپیوتر

امروزه کامپیوتر در تمامی صنایع استفاده میشه و تقریبا میشه گفت همه مردم از این گجت هوشمند استفاده میکنند. در این مطلب 6 آموزش ویندوز 10 و کامپیوتر را بررسی میکنیم که باعث میشه کارهاتون آسان تر و سریع تر انجام بشه. این ترفندها عموما برای ویندوز است ولی بعضی هاش برای هر نوع کامپیوتری قابل استفاده و کاربردی است. با ویدولیمو همراه باشید.

کار با راست کلیک (Right-Click)

همه میدونند که با چپ کلیک (Left-Click) میشه یک فایل را از جایی به جای دیگر کپی کرد و یا انتقال داد. ولی همه نمیدونند که با راست کلیک هم میشه همین کار را کرد. باید روی فایل راست کلیک را نگه دارید و بکشیدش ببرید داخل یک فولدر دیگر. حالا میتونید انتخاب کنید که فایل کپی بشه (Copy here) یا منتقل بشه (Move here). این کار از اینکه دو بار راست کلیک کنید یعنی یکبار برای Copy و یکبار برای Paste خیلی راحت تر است.

ترفند های ویندوز 10

باز کردن دوباره تب های بسته شده در مرورگر

اگر اشتباهی در مرورگر (Browser) یک یا چند تب (Tab) باز را بستید، میتونید دوباره تب های بسته شده را برگردونید. به این کار به اصطلاح Restore کردن صفحات گفته میشه. برای این کار کافیه برید داخل مرورگر و از شورتکات Ctrl + Shift + T استفاده کنید تا به سایت های قبلی دسترسی داشته باشید.

آموزش ترفند های ویندوز

جا به جایی بین برنامه های باز ویندوز

اگر از شورتکات Alt + Tab استفاده کنید، میتونید بین برنامه های در حال اجرا روی ویندوز جا به جا شوید. یک ورژن بهتر از این قابلیت هم داریم که با استفاده از شورتکات Win + Tab ( Win = دکمه گرافیکی ویندوز بر روی کیبورد ) میتونید جزئیات بیشتری از برنامه های باز ویندوز را مشاهده کنید.

  باز کردن فایل ورد خراب و آسیب دیده
شورتکات جا به جایی بین برنامه های باز در ویندوز

باز کردن CMD در ویندوز اکسپلورر

برید داخل یکی از فولدر های ویندوز ( Windows Explorer ) و از قسمت آدرس بار فولدر تایپ کنید CMD و دکمه Enter را بزنید. در این بخش مسیر فولدر را در CMD (Command Prompt) براتون باز میکنه. حالا این قسمت چه کاربردی داره ؟ یکسری از کاربران ویندوز خیلی تمایل ندارند که از رابط گرافیکی سیستم عامل ویندوز استفاده کنند و ترجیح میدن بعضی از عملیات ها را به صورت دستوری وارد کنند.

آموزش cmd ویندوز

بدون آپدیت کردن، کامپیوتر را خاموش کن !

یکی از آزاردهنده ترین مسائلی که در ویندوز 10 وجود داره اینه که بعضی اوقات میخوایم کامپیوتر را خاموش کنیم، گزینه Shut down وجود نداره و به جاش گزینه ی Update and Shut down را نمایش میده. خوب بعضی اوقات نمیتونیم صبر کنیم تا کامل آپدیت بشه و سپس خاموش کنیم. برای حل این مشکل بر روی صفحه ی Desktop کلیک کنید تا فوکوس روی این صفحه باشه و سپس شورتکات Alt + Fn + F4 را بزنید. با این شورتکات میتونید بدون دردسر و وقت کشی کامپیوتر را Restart و یا Shut down کنید. راه حل دیگه ای هم داره، میتونید شورتکات Ctrl + Alt + Delete رو بزنید و روی دکمه ی Power که در پایین صفحه قرار داره کلیک کنید.

آپدیت کردن ویندوز

جا به جایی بین باکس های متنی در وبسایت

بطور مثال وارد یک وبسایت میشید و بین باکس های متنی ای که در سایت وجود داره میخواهید جابه جا شوید. با استفاده از دو شورتکات میتوان این کار را انجام داد.

  • شورتکات Tab : میره به باکس بعدی
  • شورتکات Shift + Tab : میره به باکس قبلی
  فایروال یا دیوار آتش چیست ؟
شورتکات ویندوز 10

بسیار خوب با 6 آموزش ویندوز 10 و کامپیوتر آشنا شدیم. با استفاده از این قابلیت ها آسان تر و سریعتر کارهاتونو میتونید انجام بدید و زمان اضافی برای خودتون ذخیره کنید. برای آموزش های بیشتر ویندوزی، به صفحه « مجموعه ویندوز »​​​ سر بزنید. مرسی که با ویدولیمو همراه بودید.