VidoLimo

فایروال یا دیوار آتش چیست ؟

فایروال ها یکی از مهمترین ابزارهای مورد استفاده در کامپیوتر های شخصی به حساب می آیند. فایروال در تامین امنیت و پایداری شبکه های بزرگ هم نقش پررنگی دارد. در این مطلب به ساده ترین حالت ممکن با فایروال و انواع فایروال (دیوار آتش) آشنا میشویم. با ویدولیمو همراه باشید.

تعریف فایروال یا دیوار آتش

زمانی که در اینترنت وب گردی میکنید خطر های زیادی مثل ویروس های کامپیوتری و هکر ها در سر راهتون قرار میگیرد. هر کدام از این عوامل خطرناک به نحوی سعی میکنند که به کامپیوتر شما دسترسی داشته باشند. مانند یک حصار امن که دور خانه میکشید تا دزد و مزاحم وارد خانه نشه، باید همچین کاری را موقع وب گردی انجام دهید. فایروال جلوی دسترسی هکرها برای نفوذ به کامپیوتر را میگیرد. این دیوار آتش همچنین به عنوان یک سیستم دفاعی برای کامپیوتر های محلی ( Local ) در برابر ویروس ها، تروجان ها و دیگر حمله های شبکه عمل میکند.

فایروال چیست

انواع فایروال

به طور کلی فایروال ها به دو دسته تقسیم میشوند:

  •  فایروال نرم افزاری : مثل برنامه های امنیتی ( Security Program )
  • فایروال سخت افزاری : مثل روتر

هر دو مدل فایروال کار یکسانی انجام میدهند یعنی ترافیک شبکه ای که به سمت کامپیوتر میاد را اسکن میکنه تا از سلامت داده ی دریافتی مطمئن بشود.

انواع فایروال

کاربرد فایروال

شرکت های سازنده نرم افزار های امنیت شبکه، راه حل هایی برای مقابله با خطرات کامپیوتری دارند که باعث تولید و عرضه آنتی ویروس ها میشود. یکی از ویژگی های فایروال این است که حملات کامپیوتری را گزارش میده که با موفقیت همراه بوده یا نبوده. دیوار آتش، همه ی درخواست‌ های دسترسی به شبکه داخلی را لاگ برداری میکند و در صورت مشاهده مورد مشکوک به مدیر سیستم خبر میدهد. بعضی اوقات یکسری سایت ها توسط فایروال بلاک میشوند که خیلی راحت از کنترل پنل میتونید این مشکل را حل کنید و سایت را آزاد کنید. همچنین میتونید سایت ها و پورت هایی را تایین کنید که فایروال فقط ورود آنها را اجازه بده.

  باز کردن فایل ورد خراب و آسیب دیده
فایروال چیست

بعضی از کامپیوتر ها ابتدایی ترین فایروال هم ندارند، پس حتما برید چک کنید که داشته باشید و فعالش کنید. بسیار خوب، با فایروال و انواع فایروال آشنا شدیم. مرسی که با ویدولیمو همراه بودید.